Afyon Sohbet Odalari

admin     21-12-19     Sohbet Odaları     Afyon Sohbet Odalari     531 Defa Okundu

Afyon Sohbet Odalari

Afyon Sohbet odaları na hoş geldiniz arkadaşlar şimdi sizlere Afyon un tarihinden ve gezilecek yerlerinden bahsedeceğim.

Afyonkarahisar Sohbet Odaları

Afyonkarahisar Sohbet Odaları

 

 

 

 

                                   Coğrafi Konumu ve Nüfusu

 

 

 

Afyon Ege bölgesinin İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır. İlimizin merkez ilçe ile birlikte 18 ilçe, 89 belde, 388 köy bulunmaktadır.

Toplam nüfusu 901.326 dır. Afyonkarahisar Anadolu yarımadasının batıya yakın ortasında ve Ege bölgesinin iç kesiminde yeralmaktadır. Afyon a komşu illeride şöyle sıralayabiliriz;

Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya dır. İlin diğer komşu illerle sınırlarının uzunluğu 616 km dir.

Ulaşım olarak ülkemizin İstanbuldan sonraki en işlek kavşağıdır. Yaz aylarında yaklaşık 100-150.000 araç geçiş yapmaktadır. Türkiyenin dört bir yanına demiryolu olan 7 ilinden birtanesidir.

                                   Afyon Tarihçesi

 

           

 

            İlk olarak Hitit egemenliğinde olan ilimiz sonrasında sırasıyla Frigya ve Libya egemenliğine geçmiştir. Sonrasında ise M.Ö. 16.yy. da Büyük İskender tarafından fethedilerek Pers egemenliğine girmiştir. Büyük İskenderin Ölümüyle birlikte Selevkos ve Bergama krallıklarının egemenliğine giren ilimizi daha sonra Roma İmparatorluğu fethetmiştir.

Alparslanın Malazgirt savaşından sonra Türklerin Anadolu sahnesine girmesiyle 1. Mesutun emriyle Akronium Kalesinin eteklerine Karaşar Türkleri yerleştirilmiştir ve kaleye Karahisar adı verilmiştir.

               Turizm ve Tarihi Yerleri

 

 

 

 

                        İhsaniye Döğer Örenyeri

 

 

            Bu bölge Afyon un İhsaniye kazasında bulunmaktadır. Frigler zamanında günümüze kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. M.Ö. 6.-7. yy. a ait Kapıyaka 1-2.yy. a ait Aslankaya Roma ve Bizans İmparatorluklarına ait tapınak ve anıtları bünyesinde bulundurmaktadır.

                        Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi

 

 

            Müzede tahmini olarak 45 bin eser bulunmaktadır. Müzede eskiçağ ilkçağ Roma ve Bizans Dönemi Eserleri Bulunmaktadır.

                        Afyon Zafer Müzesi

Afyonun merkezinde bulunan yapı 1985 yılı itibariyle müze olarak kullanılmaya başlanılmıştır. M.Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak Paşa burayı Başkomutanlık Meydan Muaharebesinden önce Karargah olarak kullanmışlardır.

                        Afyon Bolvadin Müzesi

Afyonun Bolvadin ilçesinde bulunmaktadır. Müzede Etnografik ve Arkeolojik Eserler bulunmaktadır.

                        Karahisar Kalesi

 

            Kale Hititlerden günümüze miras kalmıştır. Yerden 226 mt yüksekliği olan kale Hitit kralı II.Mürsil tarafından Arzava krallığına yapılan sefer sırasında düzenlenmiştir. Kale hakkında birçok hikaye anlatılmaktadır bunlardan en belirgin olanı şöyledir;

Battal Gazi kaleyi alabilmek için çok uğraşlar vermiştir. Battal Gaziyi gören kralın kızı ona aşık olmuştur. Uzun bir süre çabaladıktan sonra Battal Gazinin kendisine karşılık vermemesinden dolayı ona taş fırlatmış ve o taş kulağına gelerek ölümüne sebep olmuştur. Bu duruma üzülen kralın kızıda kendisini hançerleyerek öldürmüştür. Battal Gazinin mezarı günümüzde Karahisar Kalesinin altında bulunan Ulucamii de bulunur.

,

Makaleme burada son verirken sizleride siteme bekliyorum. Bu Seviyeli Chat ortamı na katılmak ve seviyeli arkadaşlıklar kurmak için tek yapmanız gereken TIKLAMAK

 

 

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.