Ağrı Sohbet Odaları

admin     21-12-19     Sohbet Odaları     Ağrı Sohbet Odaları     509 Defa Okundu

Ağrı Sohbet Odaları

 

Merhaba arkadaşlar makalemize hoşgeldiniz bugün sizlere Ağrı Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz. Şimdi hazırsanız makalemize geçelim.

 

 

Ağrı Sohbet Odaları

Ağrı Sohbet Odaları

 

Coğrafi Konumu Nüfusu ve Yüzölçümü

 

Ağrı ili, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Adını içinde bulunan Ağrı Dağı‘ndan almıştır. 1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olan Ağrı, 1927 yılında il olmuştur. Ağrı ilimizin nüfusu 522.000 kişi yüzölçümü 11376 kilometrekaredir.  Türkiye nin en sert ve karasal iklimine sahiptir.

 

İlçeleri :

Ağrı nın ilçeleri; Patnos, Doğubeyazit, Diyadin, Eleşkirt, Tutak, Taşlıçay ve Hamurdur.

 

 Ağrı nın Tarihi ve Turistik Yerleri :

Ağrı nın belli başlı Tarihi ve Turistik yerleri sıralamamız gerekirse ;

Ağrı Dağı, Meteor Çukuru, Keşişin Bahçesi, Nuhun Gemisi, Urartu Kalesi,  Ahmedi Hani Türbesi, Üç Kilise, Şoşik Kalesi, İshak Paşa Sarayı ve Balık Gölü dür.

 

Ağrı Dağı

 

Türkiyenin En büyük dağıdır. Nuhun Gemisininde burada olmasından dolayı ideolojik olarak önemli bir yere sahiptir. Kutsal kitaplardada adı geçmektedir.

 

Meteor Çukuru

Dünyanın en büyük ikinci meteor çukurudur. 1913 yılında düşen bir göktaşının çarpması sonucunda oluşmuştur. Doğubeyazıtın 35 km doğusunda, İran sınıra 2 km uzaklıkta, Gürbulak Sınır Kapısı ile Sarıçavuş köyü arasındadır.

 

Keşişin Bahçesi

Aslı ile Keremin hikayesini hepimiz biliriz. İsfahan padişahının oğlu Kerem in, Keşişin kızı Aslı ya gönlünü kaptırdığı yerin burası olduğu söylenir. Doğubeyazit ilçesinde bulunan bahçe ilçenin merkezine 7 km uzaklıkta ve İshak paşa sarayının hemen altında bulunmaktadır.

 

Nuhun Gemisi

Nuh’un Gemisi, Ağrı Dağı’nın güney karşısındaki Telçeker ile Üzengili köyleri arasında doğal bir anıttır. Aslında bu anıt, gemi biçiminde bir şekil, iz (siluet) dir. Kalıntı, Türkiye – İran Transit Yoluna 3,5 km. mesafededir. Nuh Tufanı sonucunda karaya oturan geminin burada kaldığı öne sürülmektedir. Buranın halk arasındaki adı, Cudi Dağı’dır. Geminin kalıntısı kuş bakışı görülecek bir yere Turistlik nitelikli bir kafeterya yapılmıştır.

 

Urartu Kalesi

Doğubeyazıt’ın 5 km. doğusunda, Eski Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular döneminden kalmıştır. Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır. Üç bölümden meydana gelen kalenin orta bölümünde mağaralar ve bir mabet kalıntısı bulunmaktadır. Kalenin çevresini kuşatan surlar yıkılmıştır.

 

Ahmadi Hani Türbesi

Ahmed-i Hani, 1651 tarihinde doğmuştur. Hani onun soyadı gibidir. Hani aşiretine mensup olan Ahmed’in şöhreti oluşunca, Hani soyadıyla anıldı. Kendi kalemiyle doğum tarihi Miladi 1651’dir. Türbenin yanında sonradan birde cami yapılmıştır. Türbe Doğubayazıt’a 8 km. mesafede, İshak Paşa Sarayının üst kısmındadır. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir.

 

Üç Kilise

Ağrı ili, Taşlıçay ilçe sınırında bulunan Üç Kilise, önemli bir inanç merkezi olup Kutsal kaynaklarında geçtiği söylenir. Buraya yerleşen Ermeniler burada bir manastır inşa etmişlerdir. Uzun yıllar Ermenilerin ibadet yeri olarak kullanılmış daha sonra Ermeniler bölgeyi terk edince manastırı yıkıp taşlarında cami inşa edilmiştir. Günümüzde sadece temelleri bulunan kilisenin ve o yıllarda yapılan iki kuyu bulunur. Ayrıca Hz. Nuh’un mezarı da burada olunduğuna dair rivayetler vardır.

 

Şoşik Kalesi

Hamur’un Karlıca köyünde yalçın kayalar üzerine yapılmış kaledir. Köy ilçe merkezine 34 km. uzaklıktadır. Yapım tarihi bilinmemektedir. Ancak Akkoyunlulardan kaldığı sanılmaktadar. Evliya Çelebi’ye göre Şoşik Kalesi Sultan Hasan oğlu Ziyaüddin’in yapısıdır. Yalçın bir kayanın tepesinde dört köşe kaledir, şeklinde tanımlayıp Kalenin ortasında geniş bir alan vardır. Yanlardaki odalardan iki büyüğü ayaktadır. Yıkılmayan bölümlerden biriside hamamdır. Kaleden aşağıya inen merdiven ve gizli yollar vardır. Kalenin yapısı ve kullanılan taşlar klasik kale mimarisinden farklıdır.

 

İshak Paşa Sarayı

Doğubayazıt’a 8 km mesafede, ovaya hâkim dik bir tepe üzerinde bir masal dünyasından fırlamışçasına, tüm heybetiyle görenleri kendine hayran bırakan İshak Paşa Sarayı, içine girdiğim andan itibaren büyüleyici atmosferi ve efsaneleri ile bütün ruhumu sarıp sarmalıyor. Saray, kitabesinden anlaşıldığı üzere 1784 yılında Çıldıroğulları’ndan II. İshak Paşa döneminde yaptırılmış. Osmanlı mimarisinin, Anadolu’da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı olarak kabul ediliyor.

Selçuklu sanatının karakteristik özellikleri yer alıyor. Sarayın dikkat çekici özelliklerinden biri de saraydaki ısıtma yöntemi. Şöyle ki; ocaklarda ısıtılan sıcak suyun, toprak künkler vasıtasıyla yapı içerisinde dolaştırılmasıyla bir nevi kalorifer sistemi oluşturularak iç mekânların ısıtılması sağlanmış. Özellikle bölgenin iklim koşulları da göze alındığında, o dönem itibarıyla ne kadar ileri bir ısıtma sistemi olduğu bugün hâlâ şaşkınlık ve hayranlıkla karşılanıyor.

 

Balık Gölü

Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Aras Dağları üzerinde Türkiye’nin en yüksek göllerinden biridir. Ağrı ili sınırları içerisinde yer alan ve oluşum bakımından lav set gölü olan bu göl, 30 km² alana sahiptir. Denizden yüksekliği 2.241 metre, en derin yeri 37 m’dir.

 

Evet Arkadaşlar Bir Makalemizin daha sonuna geldik sizlerde makalemizi beğendiyseniz yorumlar kısmında belirtebilirsiniz ayrıca seviyeli sıcak ve arkadaş dolu bir ortama katılmak isterseniz bizlere BURADAN Ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.