Amasya Sohbet Odaları

admin     22-12-19     Sohbet Odaları     Amasya Sohbet Odaları     642 Defa Okundu

Amasya Sohbet Odaları

 

Merhaba arkadaşlar makalemize hoşgeldiniz. Bugün sizlere Amasya  ilimizden bahsedeceğiz hazırsanız başlayalım.

 

Amasya Sohbet Odaları

Amasya Sohbet Odaları

 

Coğrafi Yapısı, Yüzölçümü, Nüfusu ve İklimi

 

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alan illerimizden birisi olan Amasya iline coğrafyası, iklimi, yüzölçümü ve nüfusu bakımında kısaca göz atalım. Amasya dağlık alanları kadar verimli ovalara da sahip güzide şehirlerimizden birisidir.

 

Coğrafi Yapısı

Tokat, Yozgat, Çorum ve Samsun şehirleri Amasya’nın komşuları olup Yeşilırmağın Orta Karadeniz Dağları olan Canik Dağı arasında oluşan vadi üzerinde bulunmaktadır. Toplam sınır uzunluğu 492 km olan ilin Samsun’la 169 km, Tokat’la 165 km, Yozgat’la 6 km, Çorum’la 152 km. sınır uzunluğu vardır. İl genelinin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği (rakım) 1.150 m, il merkezinin ise 411,69 m dir. 34° 57’ 06” – 36° 31’ 53” Doğu Boylamları ile 41° 04’ 54” – 40° 16’ 16” Kuzey Enlemleri arasındadır. Ankara’ya 336 km, İstanbul’a 671 km uzaklıkta olan Amasya’nın komşu illere uzaklıklara ise Çorum’a 92 km, Samsun’a 131 km, Tokat’a 114 km, Yozgat’a ise 196 km dir. İl merkezinin ilçelere uzaklıkları; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km ve Taşova 48 km dir.

 

Nüfusu ve Yüzölçümü

2019 yılında yapılan nüfus sayımına göre Amasya ilinin nüfusu 322.283’dür. Bu nüfusun %66’sı il ve ilçe merkezlerinde, %34’ü kırsal alanlarda yaşamaktadır. Ayrıca nüfusun %49.5’i erkek %50.5’i ise kadındır. Nüfus yoğunluğu ise kilometre kare başına 65 kişidir. Yüzölçümü 5.701 kilometre karedir.

 

İklimi

Amasya’da Karadeniz iklimi – Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir. Bu bölgede Karadeniz ardı iklimi etkili olmaktadır.

Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir. Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçeleri Bölgenin genel iklim özelliklerini yansıtmaktadır. Merkez İlçe, Taşova ve Göynücek İlçeleri daha çok karasal iklim özelliği göstermektedir. Başlıca Geçim Kaynağı Hayvancılıktır.

Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Amasya nın gezilecek yerleri arasında en önemlileri; Borabay Gölü, Kral Kaya Mezarları dır. Bu yerlerden kısacak şöyle bahsedebiliriz.

 

 

Borabay Gölü

Bir doğa harikası olan Borabay Gölü, Taşova ilçe sınırları içinde yer alır. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl, ayrıca dereden gelen sularla da beslenmektedir. Uzunluğu 900 metre olan göl, 300 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahiptir. Doğu-batı yönünde uzanan bir vadide yer alır.

Kral kaya Mezarları

 

Helenistik Dönemde, Amasya’yı İÖ. 302’den İÖ. 26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Krallarına ait olan Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından, tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasında, kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler bulunmaktadır. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze gelebilmiştir. Bu bölgedeki büyük mezarlardan birinin yanında, nehre kadar uzandığına inanılan bir tünelin başlangıcı bulunmaktadır. Kızlar Sarayı üzerinde yer alan üçlü kral mezarları birbirine bitişik olarak yapılmıştır.

 

 

Makalemize burada son verirken sizleride aramızda görmekten duyacağımızı belirtiriz ayrıca bizlere BURADAN ulaşabilirsiniz Seviyeli Sohbet in adresi SevgiLimani.NeT herkese iyi sohbetler diler.

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.