Antalya Sohbet Odaları

admin     23-12-19     Sohbet Odaları     Antalya Sohbet Odaları     622 Defa Okundu

Antalya Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere turizmin başkenti Antalya ve Antalya Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Antalya Sohbet Odaları

Antalya Sohbet Odaları

Nüfusu, Yüzölçümü ve Coğrafi Yapısı

Antalya ilinin nüfusu 2,481,500 dür. Yüzölçümü ise 20,909 Kilometrekaredir. Büyükşehir belediyesine bağlı 14 tane büyük ilçe bulunur. İl merkezine ulaşım toplu taşıma araçlarıyla mümkündür. Akdenizin ünlü Konyaaltı ve Lara plajlarıyla ünlüdür.

Toros dağlarında bulunan Feslikan, Çağlarca, Geyikbayırı yaylarında sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenler için bulunmaz yerlerdir.

Antalya su altı kaynakları açısından zengin bir bölgede yer alır. Şehrin içme suyu ve birtakım ihtiyaçlarıda bu kaynaklardan sağlanmaktadır.

İklim

Akdeniz, Ege bölgesi ve Marmara denizi çevresinde görülür. Yazları sıcak ve kurak kışları yağışlı ve ılık geçer iç kısımlarda karasal iklim görülür.

Bitki Örtüsü

Dağların denize bakan bölgelerinde makilikler yer yer ormanlıklar ve arka kısımlarında çukurluk alanlar ise karasal etkilerin arttığı bir iklim tipine rastlanır. Buna rağmen iklimi Anadolu bölgesi kadar şiddetli değildir.

Dağları 

Akdağ, Susuz Dağlar, Alacadağ, Beydağları, Tahtalı Dağ ve Geyik Dağları dır.

Tarihi ve Turistik Yerleri

Uygarlıklar havzası Antalya, dört bin yıldan bu yana pek çok medeniyeti bağrında büyüttü. Yeşilin ve mavinin sarmaladığı bu güzel coğrafyada deniz ve kumdan öte köklü bir tarihi zenginliğe her bir yanda rastlıyorsunuz. Yönetim biçimiyle Batı demokrasilerine ilham veren Likya Uygarlığı bu coğrafyada hayat bulmuştu.

Antalya, dağ ile deniz arasına kurulmuş şehirlerin doğal güzelliğinden çok daha fazlasına sahip. Geçmiş günlerden kalan görkemli yapıları ve tarihi eserleri görebileceğiniz sayısız antik kent ve tarihi eser bulunuyor.

Tarihi Kaleiçi

Taşlarla döşeli dar sokaklar, taşlarla süslü minareler, cumbalı ahşap evler ve avlularıyla Kaleiçi. Harika bir ortaçağ yerleşimi.

Antalya nın tarihi ruhunu burada görmek mümkün. Kale Kapısı mevkiindeki dış surlar üzerinde bulunan 14 metre yüksekliğindeki Tarihi Saat Kulesi, 1901 yılında 2. Abdülhamit adına inşa ettirilmiş.

Yivli Minare

Selçuklu zamanından kalma tarihi Yivli Minare şehrin her noktasından görülmektedir. Kesme taşlı kare bir blok üzerine yarım silindirli yiv şeklinde sekiz kuşağı ve firuze taşlarla bezeli 45 metrelik minaresiyle şehrin sembolu benim diyor. Tıpkı Paris’in Eyfel Kulesi gibi şehrin her tarafından görünüyor.

Selçuklu hakimiyetinin simgesi, I. Alaeddin döneminde bir anıt olarak tasarlanmıştır. Çevresinde Ulu Camii, Ulu Camii Medresesi, Atabey Armağan Medresesi, Antalya Mevlevihanesi, Zincirkıran Mehmet Bey ile Nigar Hatun türbeleriyle bir külliye oluşturuyor. Hepsi de görmeye değer önemli tarihi miraslar.

Evet arkadaşlar makalemizin sonuna gelirken sizleride bu güzellikleri görmek için Antalya ya ve seviyeli Sohbet ler için Antalya Sohbet Odaları na bekliyoruz. Sizlerin bir tık uzağınızdayız  e haydi ne duruyorsunuz hemen Kaliteli Chat için sizde BURADAN bizlere ulaşabilirsiniz

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.