Artvin Sohbet Odaları

admin     24-12-19     Sohbet Odaları     Artvin Sohbet Odaları     656 Defa Okundu

Artvin Sohbet Odaları

 

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere Artvin ve Artvin Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

 

 

Artvin Sohbet Odaları

Artvin Sohbet Odaları

 

Artvin ilimizin Nüfusu ve Yüzölçümü

 

Artvin ilimizin 2018 nüfus sayımlarındaki verilere göre nüfusu 174.010 dur. Yüzölçümü olarakta 7.359 km dir.

 

Coğrafi Yapısı

Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünde Doğu Karadeniz Dağları üzerinde yer almaktadır. Doğusunda Ardahan güneyinde Erzurum batısında Rize kuzeybatısında Karadeniz kuzeyinde Gürcistan bulunmaktadır.Genel olarak dağlık olan Artvin in Arhavi ve Hopa ilçeleri Karadeniz ile denize paralel uzanan Doğu Karadeniz Dağları arasında kalan dar bir düzlük alan üzerine kuruludur. Kıyıdan iç bölgelere doğru gidildikçe arazinin birden yükseldiği görülmektedir. Artvin de ova sayılabilecek alanlar, Arhavi ve Hopa kıyı şeridindeki alüvyal düzlükler dışında mevcut değildir. Artvin sınırları içinde 30 a yakın akarsu bulunmaktadır.

 

Tarihi ve Turistik Yerleri

Artvin in tarihi ve turistik yerleri arasından belli başlı olanları şöyledir ;

 

Barhal (Altıparmak) Kilisesi, Ortacalar Çifte Köprü, Hatila Vadisi Milli Parkı, İskenderpaşa Camii ve Türbeleri, Maral Şelasi, Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin Kalesi, Cehennem Deresi Kanyonu dur

 

Barhal (Altıparmak) Kilisesi

Yusufeli ilçesi Sarıgöl bucağı Altıparmak köyünde bulunmaktadır. Bu manastırdan günümüze kalanlar ise bir kilise ve iki şapeldir. 973 tarihinde Şatberdi Manastırında kopya edilen Perhal incili ne göre Gürcü Kralı David Magistros tarafından 961-973 yılları arasında inşa ettirilmiştir. El yazmasında manastır kilisesinin Vaftizci Yahya ya adandığı belirtilmektedir. 1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından restore edilerek Camii ye çevirilmiştir.

 

Ortacalar Çifte Köprü

Artvin ilçesine bağlı Ortacalar bölgesinde bulunmaktadır. Birbirine dik gelecek şekilde planlanmış iki köprüden meydana gelmiştir. 18.yy. da yapıldığı tahmin edilmekte olup tek gözden oluşur.

 

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin sınırları içerisinde bulunan Hatila vadisi 1994 yılından günümüze milli park statüsündedir. Hatila Deresi ve birçok yan dereleri bünyesinde bulundurur. Vadi boyunca farklı kayaç türleri görülür. Bu kayaçların hepsi derinlik volkanizmasından oluşur. Vadi yamaçlarının eğimi yüzde 80 hatta bazı kesimlerde yüzde yüze ulaşmaktadır. Vadi bünyesinde çok çeşitli bitki türlerini bulundurmaktadır.

 

Artvin Kalesi

Çoruh Nehri üzerinde buluna Artvin Köprüsü nün karşı yanında ırmak tabanından 70 mt. yükseklikte ana kayaya bağlanmış durumdadır. Kale içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunur. Herhangi bir kitabesi bulunmayan kalenin inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Çevrede bulunan aynı teknikte inşa edilmiş yapılardanda yola çıkarak Ortaçağda yörede yaşayan Bgratlılar tarafından X.yy. da kurulmuş olduğu varsayılır. 2004 yılında restorasyonu yapılmıştır ve 2012 yılında kalenin ışıklandırması tamamlanmıştır. Kale Ortaçağdan günümüze ulaşan bir eser olarak önem arzetmektedir.

 

Evet arkadaşlar makalemize burada son verirken sizleri Seviyeli Sohbet in Adresine davet etmek istiyor ve hepinize keyifli Sohbet ler diliyorum.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.