Aydın Sohbet Odaları

admin     25-12-19     Sohbet Odaları     Aydın Sohbet Odaları     500 Defa Okundu

Aydın Sohbet Odaları

 

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere Aydın ve Aydın Sohbet Odaları nı tanıtacağız.

 

 

Aydın Sohbet Odaları

Aydın Sohbet Odaları

 

 

Aydın ın Tarihi

 

Türkiyenin Ege Bölgesinde bulunan Aydın ilimiz bölgenin merkezidir. Aydın tarihin bilinen devirlerinden beri birçok uygarlığa merkez olmuştur. Antik çağın Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nisa, Prien, Manesia gibi önde gelen kentlerinde sayısız bilge yetiştirmiştir. Günümüzdeki Aydın ın: kuzeyindeki Top Yatağı sırtında kurulan Tralles kenti ile birlikte M.Ö. 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş VII yy.da Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlıklarının kültür varlığı ve eserleriyle donatılan Aydın sosyal hizmetler, Tarım ve mimaride uygar günlere şahit olmuştur.

 

 

Coğrafi Özellikleri

 

Aydın Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu üçgeninin tam ortasında bulunan Türkiyenin tarım, sanayi, dış ticaret ve turizm faaliyetlerinin bir arada bulunduğu, ekonomik yönden gelişmiş Ege Bölgesinde yer alır. Günümüzde tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu ve çeşitliliği turizm olanaklarına sahip olması Aydın ın önemini arttırmıştır. Aydın Anadolu nun batısında Ege bölgesinin güneybatı kesiminde kıyı Ege bölümündedir. Kuzeyinde; İzmir,Manisa Doğuısunda; Denizli Güneyinde; Muğla ve Batısından Ege denizine açılır. Kuzey ve Güneyi dağlık ve engebelidir.

 

 

Tarihi ve Turistik Yerleri

 

Aydın ilimizin gezilecek yerleri arasından başlıcaları; Güvercinada Kalesi, Kurşunlu Manastırı, Aphrodisias Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Tralleis Antik Kenti, Arpaz Kalesi dir.

 

 

Güvercinada Kalesi

 

Aydın ın incisi Kuşadası nın Hacıfeyzullah mahallesinde bulunan Güvercinada Kalesi nin Mora isyanı sırasında denizden gelebilecek saldırıları engellemek amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Kuşadasını panoramik olarak seyretmek isterseniz bu adaya gitmenizi öneririz.

 

 

Kurşunlu Manastırı

 

Dilek yarımadasının kuzey yamacında bulunan Kurşunlu Manastırı 690 mt yüksekliktedir. Aydın da görülesi yerler arasındadır. Mimari yapısına bakıldığında Bizans Dönemine ait olduğu gözlemlenen Manatır Aydın ın Davutlar beldesine 12 km mesafede bulunmaktadır.

 

 

Aphrodisias Antik Kenti

 

İhtişamlı görüntüsü ve köklü tarihi ile Aydın ın en dikkat çeken antik kentleri arasında bulunuyor. M.Ö. 5 yy da yapılan antik kent turistlerin çok ilgisini çekiyor.

 

 

Priene Antik Kenti

 

Belus un oğlu Aegyptus döneminde İyonlar tarafından M.Ö. 7.yyda yapılan Priene Antik Kenti mimari yapısı ve tarihi dokusu ile Aydın da görülmeye değer yerlerdendir. Bu yap Menderes Nehrinin 10 km güneyinde bulunmaktadır.

 

 

Tralleis Antik Kenti

 

Aydın ın kuzeyinde bulunan Kestane Dağları nın güney yamacındaki platoda yer alıyor. Argoslular ve Tralleis tarfından Menderes havzasın da kurulmuş olan bu yapı tarihi ve kültürel zenginlikleri ile şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

 

 

Arpaz Kalesi

 

Arpaz Beyleri tarafından 19 yy başlarında inşa edilmiştir. Arpaz Kalesi Aydın ın Nazilli ilçesine bağlı Esenköy de bulunmaktadır. Uzun dönemlere tanıklık etmiş olan bu kale mimari yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 

Evet arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna geldik umarım makalemizi beğenmişsinizdir. Ayrıca son olarak sizleri Seviyeli Sohbet Odaları mıza davet etmek istiyorum ve yazımı burada sonlandırırken iyi sohbetler diliyorum.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.