Balıkesir Sohbet Odaları

admin     08-02-20     Sohbet Odaları     Balıkesir Sohbet Odaları     604 Defa Okundu

Balıkesir Sohbet Odaları

Merhaba Arkadaşlar Bugün Sizlere Balıkesir ilimizden ve Balıkesir Sohbet Odaları ndan bahsedeceğim.

Balıkesir ilimize genel olarak bakacak olursak 2019 verilerine göre nüfusu 1.228.620 kişidir ayrıca yüzölçümü ise 14.272 km2. dir. Ayrıca ilimizin kuzeyinde Marmara denzi, Ege denizi ve Çanakkale, Güneyinde İzmir ve Manisa, güneydoğunda Kütahya, doğusunda ise Bursa bulunur.

Balıkesir Sohbet Odaları
Balıkesir Sohbet Odaları

Tarihi ve Turistik Yerleri

Balıkesir ilinin tarihi ve turistik yerlerinden bahsedecek olursak bunlardan belli başlı olanları şöyledir;

Şeytan Sofrası ve Adalar, Kuşcenneti, Kazdağı Milli Parkı, Hasan Boğuldu (Sütüven Şelalesi), Değirmen Boğazı Tabiat Parkı, Antandros Antik Kenti, Daskyleoin Antik Kenti, Kyzikos Antik Kenti.

Şeytan Sofrası ve Adalar

Ayvalık ilçesinin 8 kilometre güneyinde bölgeye hakim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunur. Kayalıkların üzerinden Ayvalık adaları ve Midilli adasının bütün manzarası sanki ayaklarınızın altında gibidir. Üzerinde şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılır aslında sönmüş lav birikintisinden oluşmuştur. Sönmüş bir volkanın lav birikintisinden oluşan yapının şekli yuvarlak bir sofrayı andırır.

Kuş Cenneti

Kış mevsiminin sonlarına doğru Kuş Gölünün suları yükselmeye başladığı zamanlarda Kuzaybatı kıyılarındaki Küçüksöğüt korusunu ve etrafındaki sazlıkları kaplar. Kışın bahara döndüğü zamanlarda soğuk günleri güney ülkelerinde geçiren kuşlar sessizlik içerisindeki bu doğallığı bozulmamış beslenme açısından zengin olarak tanınan bu yere göç ederler ve bu mevsimi burada geçirirler. Göl suları, söğüt korusu ve sazlıkların sağladığı beslenme, güvenlik ve barınma olanakları ile elverişli iklim şartları, Avrupa-Asya kıtaları arasında büyük kuş göçlerini bu küçük yurt köşesine yönelterek, yörenin memleketler arası ün kazanmasına neden olmaktadır. Kaşıkçıdan balıkçılara, çeltikçiden, karabataklara, saz bülbülünden pelikanlara, kuğudan kazlara, ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan 239 kuş türünden 2-3 milyon kuş her yıl buraya uğramaktadır.

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı tarih öncesi yıllarda da çeşitli medeniyetleri barındırmış muhtelif tarihlerde kentler, kasabalar kurulmuş ve yıkılmıştır. Bilinen tarihi MÖ 2000 yıllarında başlar. Bu tarihlerde Thebe şehri, Lyrnessos şehri, Khrysa şehri, Killa Şehri, Anderia şehri, Antandros şehri, Adramytteion şehri, Astrya şehri, Gargara şehri gibi şehirler kurulmuş bunlardan bir çoğuda Truva savaşları sırasında yok edilmişlerdir. Homeros İlyada’sında İda Dağı (Kazdağı) için “Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” diye bahsetmektedir. Kazdağı’nın her yerinden kaynaklar çıkmaktadır. 1500 m. rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar mevcuttur. Edremit, Akçay ve Altınoluk’ un buz gibi soğuk ve bol içme ve kullanma suyu Kazdağı’nın eriyen kar sularıdır. Kazdağları’ndan gelen orman havası ile denizin iyotlu ve oksijen miktarı yüksek havası birleşince Altınoluk Şahin Deresi Boğazı civarı oksijen çadırı şeklinde ifade edilmektedir.

Hasan Boğuldu (Sütüven Şelalesi)

Edremit Akçay kara yolundan 2 km. içeride bulunan Zeytinli Beldesi sınırları içindedir. Kazdağı’nın eteklerinde bulunan bu şirin piknik alanına Beyoba Köyü’nden geçerek ulaşabilirsiniz. Zeytin ve zeytinyağı ile ünlü belde ve çevresinin doğa tutkunları için uygun mekanlar oluşturduğunu fark edeceksiniz. Rakımı 798 metredir.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı; piknik alanı (toplam alanı) 250 hektar olan sahada kır gazinosu, büfe, çocuk oyun alanları, basketbol sahası ve otopark bulunmakta ve hafta sonları yerli halka hizmet eden sakin, temiz bir havaya sahip mesire yeridir. Piknik alanı çam, servi, söğüt, gibi 52 tür ağacı bünyesinde bulundurmaktadır.

Antandros Antik Kenti

M.Ö. 10.yy’da kurulduğu düşünülmekle birlikte, çok yakınında bulunan Assos’un M.Ö. 2 bin yıllarına kadar inen tarihinden Antandros’un da bu tarihlerde iskan görmüş olması mümkün görülmektedir. Antik yazar Strabon, Leleg kavminin Bababurnu’ndan (Lekton) İda Dağı’na kadar olan bölgede yerleştiklerini belirtmektedir. Önce Thrakialı Mysialılar’ın yerleştiği bilinen bölge, M.Ö. 7. yy’da Limni üzerinden gelen Aioller tarafından iskan edilmiştir. Pelasgların da bu tarihlerde Antandros’a yerleştikleri antik kaynaklardan anlaşılmaktadır. Antandros’un bir Pelasg kenti olduğunu, tarihteki Batı Anadolu İsyanı’ndan (M.Ö. 499-494) sonra Pers Kralı Dareios’un komutanı Otoneis’in Antandros’u zapt ettiğini ve Kserkeses ordusunun Yunan seferine giderken kentin yanından geçtiğini Heredot’ tan öğrenmekteyiz. Anadolu’ da araştırmalar yapan Henri Kiepert kitabında Antandros’ un akropolünün Altınoluk – Avcılar arasında Yarmataş olarak bilinen 215 m. rakımlı tepede bulunduğunu ve kentin doğuya doğru yayıldığını ifade etmektedir. Kentin nekrolpolü ise Yarmataş Tepesi’nin 2 km. daha batısında yer almaktadır. Nekropol alanı inşai faaliyetler sırasında ortaya çıkmış ve 1989-1996 yılları arasında kurtarma kazıları yapılmıştır.

Daskyleoin Antik Kenti

Bandırma’ nın 30 km. güneyinde herkes tarafından bilinen Kuş Cennetine çok yakın Ergili Köyü’ nün 2 km. doğusunda Kuş Gölü’ nün güney-doğu ucunda yer alıyor. M.Ö. 7.yy.’ da Daskylos adıyla bilinen ünlü Lydia Kralı’ nın Sardis’ ten hanedan kavgaları nedeniyle buraya gelmesiyle kent Daskyleion adını almıştır. Daskyleion’ da doğan oğlu Gyges daha sonra Lydia’ ya geri çağrılıyor. Gyges Lydia’ ya kral olduktan sonra şehre Daskyleion deniliyor. Çünkü Daskyleion “Daskylos’ un yeri anlamındadır. Bu ismi M.Ö.650 yıllarında almıştır. Daskyleion’ da Troya gibi erken dönem yerleşimlerinin olduğu kenttir.

Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos, Kapıdağ eteklerinde Bandırma- Erdek kara yolunun geçtiği yerde kurulmuştur. Yöre tarihi, Kurt Bittel tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Neolitik (M.Ö. 6. bin) ve Kalkolitik (M.Ö. 5. bin) Dönem’ e kadar inmektedir. Mysia’daki Olympos (Uludağ) yamaçlarında yerleşmiş olan, daha sonra Aisepos Ovası’na inen veya Thessalia’ dan bu yöreye (Aisepos / Gönen- Kocaçay ile Rindkos /Mustafa Kemal Paşa-Atranos Çayı arasına) yerleşmiş olan Dolionlar, Kyzikos’ da yaşayan en eski kavimdir. Bu nedenle bu bölge aynı zamanda Dolionia veya Dolionis diye adlandırılır.

Evet arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleride Balıkesir Sohbet Odaları nda Seviyeli Sohbet lere ve Seviyeli Arkadaşlık lar kurmaya davet ediyor hayırlı günler diliyorum.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (3 Yorum)


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.