Bilecik Sohbet Odaları

AkMaN     16-02-20     Sohbet Odaları     Bilecik Sohbet Odaları     393 Defa Okundu

Bilecik Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Bilecik ve Bilecik Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Bilecik Sohbet Odaları
Bilecik Sohbet Odaları

Bilecik Marmara Bölgesinin güneydoğusunda
Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerindedir. 39° ve 40° 31′ kuzey enlemleri ile 29° 43′ ve 30° 41′ doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Doğudan Bolu ve Eskişehir güneyden Kütahya, batıdan Bursa, kuzeyden Sakarya illeri ile çevrilidir.

Bilecik 4307 km²’lik alanı ile Türkiye’nin küçük illerinden biridir. Alan sıralaması bakımın-dan 65. sırada yer almaktadır. Merkez ilçenin yüzölçümü 841 km²’dir.

Tarihi ve Turistik Yerleri

BİLECİK SAAT KULESİ

Bilecik il merkezinde, şehre hakim bir yamaç üzerinde inşa edilmiş saat kulesi, 1907 yılında, Ertuğrul Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından II. Abdülhamid’ in tahta çıkışının 25. yıldönümünde (1901) valilere, saat kulesi yapımıyla ilgili göndermiş olduğu fermanla yaptırılmıştır. 16 metre yüksekliğinde ve 4 katlı ahşap merdivenli kule Anadolu Lisesinin bahçesindedir. 1987’de Bilecik Valisi Adil Yazar tarafından restore edilmiştir.

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ

1206 yılında Merv’de doğan Şehy Edebali, Selçukluların Şeyh’ül İslam’ı Şeyh Sadrettin Konevi ve Mevlana Celaleddini Rumi’nin çağdaşıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi kurucusu olarak kabul edilen Şeyh Edebali aynı zamanda mutasavvıf olmasının yanında ilk Osmanlı kadısı ve müftüsüdür. Dönemin birçok fakihi ile görüşmüş ve onlardan ders almış, çok sayıda talebe yetiştirmiştir. Şeyh Edebali 1326 yılında Bilecik’te vefat etti. Zaviyesinin mescid olarak kullanılan odasına defnedildi. Şeyh Edebali Türbesi, Osmanlı hükümdarlarından olan Orhan Gazi tarafından Eski Bilecik şehrinin bulunduğu vadideki küçük bir tepenin üzerine yaptırılmıştır. Şeyh Edebali Türbesi’nin yakınında, Şeyh Edebali’nin kızı ve Osman Gazi’nin eşi Rabia Mal Hatun’a ait türbeler yer almaktadır.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ

Bilecik’in Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. Oğlu Osman Bey tarafından önce açık mezar olarak yapılmıştır. Ertuğrul Gazi’nin mezarı daha sonra l. Mehmet Çelebi tarafından türbe halini almıştır. Şu anki türbenin yapımı 13. yüzyıl sonlarında yapılmış olsa da kesin tarihi bilinmemektedir. l. Mehmet Çelebi’den sonra 1757 yılında lll. Mustafa ve ardından 1886 yılında da ll. Abdülhamit tarafından onarılmış ve yanına çeşme eklenmiştir.

ATATÜRK KÖŞKÜ

Bozüyük ilçesine 25 kilometre uzaklıkta, Gülalan Mevkiindeki orman dokusu içerisinde güzel bir sivil mimari örneği olan dinlenme yeridir. Atatürk’ün yakın silah arkadaşlarından ve hizmetleriyle Bilecik’le özdeşleşen önemli şahsiyetlerden biri olan, İbrahim Çolak tarafından yaptırılmıştır. Atatürk’ün 1930 yılındaki Bilecik ziyaretinde bu köşkte ağırlanmıştır.

Bir makelemizin daha sonuna gelirken sizleride Mobil Sohbet Odaları mıza ve Sohbet Odaları mıza bekliyoruz bir sonraki makalede bulaşmak üzere esen kalın.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.