Bingöl Sohbet Odaları

admin     19-02-20     Sohbet Odaları     Bingöl Sohbet Odaları     310 Defa Okundu

Bingöl Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Bingöl ve Bingöl Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Bingöl Sohbet Odaları
Bingöl Sohbet Odaları

Bingöl, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir.

İl Nüfusu: 239.560’dür. Bu nüfusun %65,4’ü şehirlerde yaşamaktadır (2016). İlin yüzölçümü 8.004 m²’dir. İlde km²’ye 34 kişi düşmektedir. (Bu sayı merkez ilçede 84’dür.) İlde yıllık nüfus artış oranı % 0,89 olmuştur. İl merkezinin denizden yüksekliği: 1159 m.’dir.

2016 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 8 İlçe, 11 belediye, bu belediyelerde 68 mahalle ve ayrıca 320 köyü vardır. Bkz. : Wikipedia

Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Bingöl ün belli başlı gezilecek yerlerini sizlere tanıtacağız bu yerlerden başlıcaları şunlardır ; Sülbüs Dağı, Yolçatı Kayak Merkezi, Zağ Mağarası, Yüzen Ada, Kral Kızı Kalesi dir.

Sülbüs Dağı

Yayladere’nin kuzeyinde ve Deşt Düzü’nün batısında yer alan Sülbüs Dağı (2884 metre) çok yüksek volkanik bir dağdır. Bulunduğu sıradağın ortasından birden bire yükselmektedir. Karları en geç eriyen yerlerdendir. Sülbüs’ün üstü ve etekleri yayla olarak kullanılır. Uzaktan sivri bir koni şeklinde görünse de üstü düzlüktür. Tepesine kadar yol olduğu bilinmektedir. Dağa adını veren Sülbüs Ziyareti dağın tepesindedir. Rivayete göre; “Sülbüs” adındaki genç bir delikanlı, “Starı” adındaki güzel bir kıza aşık olur. Araya giren bir cadı bu aşka engel olur. Oğlan aşkından verem hastalığına yakalanarak ölür. Bu üzüntüye dayanamayan kız da çok geçmeden ölünce vasiyeti üzerine sevgilisinin yanına gömülür. Fakat cadı mezarlarının bile arasında dikenli bir ağaç şeklinde filizlenerek onları orada da ayırmak ister. Sülbüs ve Starı’nın öteki dünyada bile birbirlerine kavuşmadıkları rivayet edilir.

Yolçatı Kayak Merkezi

Bingöl Merkeze bağlı kayak merkezi 25 kilometre uzaklıktadır. Aralık ve Mart aylarında sezon yapılan kayak merkezinde profesyonel ve amatör kayakçılar için ayrı pistler bulunur. Pistin uzunluğu 1 kilometredir. Yüksekliği ise 1890 metre ile 1650 metre arasındadır. 50 yataklı bir konaklama yeri de mevcuttur.

Zağ Mağarası

Zağ Mağarası, Murat Nehri kıyısında, Gökçeli ve Yenidal köyleri arasında sarp bir kayalıkta bulunmaktadır. Murat Nehri’ne bakan tarafı yerden 200-300 metre yükseklikte doğal kayalık kütlenin ön cephesinde, kayalık alanın hemen tamamına yayılmış olan mağara/odalardan oluşmaktadır. Mağara insan eliyle yapılmış, iç tarafları birbirine kademeli geçişlerle bağlantılı ve çok katlıdır. M.S. 5. yüzyıl başlarına, Erken Hristiyanlık Dönemi’ne tarihlenen mağaralar, Roma İmparatorluğu’nun baskısı altında olan, Hristiyan toplulukların gizli yerleşim, yaşam ve ibadet alanı olarak kullanılmıştır.

Yüzen Ada

Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde bulunan ‘yüzen adalar’, halk arasında Yüzen Ada olarak bilinmekte ve krater gölü olduğu değerlendirilmektedir. Turnalar Gölü, düz arazi üzerinde bulunuyor. Gölde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan, birbirinden ve zeminden bağımsız 3 adacık mevcut. Adacıklar itilerek hareket etmekle birlikte, rüzgar etkisiyle de hareket edebiliyor. Yüzen Adalar Tabiat Anıtı olarak koruma altına alınmıştır.

Kral Kızı Kalesi

Genç ilçesinde yer alan kale bir tepenin üzerindedir. Bugün bu kalenin ancak yıkıntılarına rastlanabilmektedir. Pers hükümdarı Dara, Genç’te uzun yıllar kalmış ve bu kaleyi kızı için yaptırmıştır. Genç ilçesi eski ismini de bu kaleden almıştır. Kalenin asıl adı “Darahini” yani “Dara’nın Çeşmesi” demektir.

Evet arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleride Kaliteli Sohbet in tek adresine bekliyoruz bunun için yapmanız gereken Buraya TIKLA mak olacak hepinize hayırlı günler diliyor ve Allaha emanet ediyorum.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.