Bitlis Sohbet Odaları

admin     19-02-20     Sohbet Odaları     Bitlis Sohbet Odaları     289 Defa Okundu

Bitlis Sohbet Odaları

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlere Bitlis ve Bitlis Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Bitlis Sohbet Odaları
Bitlis Sohbet Odaları

Bitlis İli, Türkiye’nin 81 ilinden birisidir. İl Nüfusu: 341.225’tir. Bu nüfusun % 64’ü şehirlerde yaşamaktadır. İlin yüzölçümü 8.294 m²’dir. İlde km²’ye 41 kişi düşmektedir. İlde yıllık nüfus artış oranı % 0,23 olmuştur. İl merkezinin denizden yüksekliği: 1637 m.’dir. Bkz. : Vikipedi

Gezilecek Yerleri

Bitlis in gezilecek belli başlı yerleri şunlardır ; Bitlis Kalesi, Nemrut Krater Gölü, Ahlat Mezarlığı, İslahiye Medresesi, El Aman Han, Abdurrahman Gazi Türbesi, Emir Bayındır Kümbeti dir.

Bitlis Kalesi

İl merkezindeki çarşının hemen dik yamacında, Bitlis Suyu kollarından iki derenin birleştiği yerdedir. M.Ö. 312 tarihinde Büyük İskender’in emri ile kumandanlarından Leys Bedlis tarafından inşa ettirilmiştir. Kale dörtgen biçimindedir. Doğusunda yüksek bir burç vardır. İdamına karar verilenlerin buradan aşağıya atılmasından dolayı “Kanlıkule” denilir. Kalenin yüksekliği 20-30, duvar genişliği 4-6 metredir. Eskiden kale içerisinde üç yüz evle Han Sarayı vardı. Ayrıca kalede erzak, malzeme ve cephane dolu mağaralar bulunuyordu.

Nemrut Krater Gölü

Sönmüş bir volkan olan Nemrut Dağı’nın 2.935 metrelik zirvesinde yer alan Nemrut Krater Gölü, Tatvan İlçe sınırları içerisinde yer alıyor. Zirvede ikisi devamlı, üçü mevsimlik olmak üzere beş göl bulunmaktadır. Burası Büyük İskender’in keşfettiğine inanıldığından dolayı “Büyük İskender’in Cenneti” olarak da biliniyor. Boyutları bakımından kendi türünde dünya ikincisi Türkiye’nin de en büyük krater gölüdür. Gölün 150 metre kadar doğusunda çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan sıcak buhar yarıkları bulunuyor.

Ahlat Mezarlığı

“Anadolu’nun tapusu” olarak bilinen Ahlat ilçesinde bulunan ve Selçuklulara ait olan bir mezarlıktır. Dünyada Müslümanlara ait en büyük mezarlık olarak da bilinmektedir. Mezarlığın yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alan kapladığı söylenmektedir. Bölgede 8 bin adet mezar taşı yer almaktadır. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası geçici listesinden, asıl listeye alınması için çalışmalar sürüyor.

İslahiye Medresesi

Bitlis merkezde bulunan medrese, Selçuklular tarafından 1216 yılında inşa edilmiştir. Medresenin kitabesindeki bilgilere göre 1589 yılında Bitlis Hanı 5. Şerefhan tarafından onarım görmüştür. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan medresenin düz bir damı bulunmaktadır. İshaliye Medresesi’nin bahçesinde bir türbe bölümü yer almaktadır. Restore edildikten sonra arkeoloji müzesi olarak kullanıma açılmıştır.

El Aman Han

Bitlis Rahva Ovasında yer alan El Aman Hanı, 16. yüzyılın ikinci yarısı Osmanlı mimarisi örneklerindendir. Gelen geçen yolcu ve kervanlara sığınak ve konaklama hizmeti sağlamak amacıyla yapılan han külliye görünümünde bir kervansaraydır. Zaman içinde bu külliyenin bazı bölümleri yıkılmıştır. Osmanlı Devletinin Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından bir hayrat olarak yaptırılmıştır. Günümüzde halka açık sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Ahlat’ta bulunan bu türbe Sahabe-i Kiramdan olan Abdurrahman Gazi’ye aittir. Hz. Ömer zamanında 641 yılında bölgeyi fethetmekle görevlendirilen El-Cezire Komutanı İyaz Bin Ganem komutasında olup Ahlat’ın fethi sırasında burada şehit düşmüştür.

Emir Bayındır Kümbeti

Emir Bayındır Kümbeti, İkikubbe mahallesinde Ovakışla yolu üzerinde yer almaktadır. XV yy. sonunda 1481’de yapılmış olan Kümbet, Akkoyunlu Hükümdarı Rüstem ve Bayındır’a aittir. Kaide kısmı üzerindeki gövdesiyle diğer bütün Ahlat kümbetlerinden ayrılan eser, sanat tarihi açısından Ahlat Kümbetlerinin içinde en ilgi çekici olanıdır.

Evet arkadaşlar bir makalemizi daha sonuna gelirken sizleride Seviyeli Sohbet in tek adresine bekliyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.