Burdur Sohbet Odaları

AkMaN     03-04-20     Sohbet Odaları     Burdur Sohbet Odaları     293 Defa Okundu

Burdur Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bugünkü makalemizde sizlere Burdur Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Burdur Sohbet Odaları
Burdur Sohbet Odaları

Burdur Türkiyenin Akdeniz bölgesinde bulunur. iller sıralamasında plaka olarak 15 inci sıradadır. İlimizin nüfusu 261.401 dir. Burdur ilinin merkezinin denize yüksekliği 963 mt. dir. Yüzölçümü 6.887 km² dir.

Gezilecek ve Görülecek Yerleri

İlimizin belli başlı turistik ve gezilecek yerleri arasında ; Salda Gölü, Tarihi Osmanlı Evleri, Burdur Arkeoloji Müzesi, Saat Kulesi, Sagalassos Antik Kenti, Karacaören Barajı, İnsuyu Mağarası, Burdur Gölü, Salda Kayak Merkezi, Susuz Kervansarayı ve İncirhan, Kibyra Antik Kenti ve Tiyatrosu belli başlı gezilecek ve görülecek tarihi yerler arasındadır.

Tarihi Osmanlı Evleri

Osmanlı Devrinden kalma güzel bir konak, Camii, Kervansaray, Hamam, Medreseden oluşan yapılardır. 17.yy Osmanlı mimarisinden oluşan bu eserlerden başlıcaları Bakibey Konağı, Taş Oda, 14.yy Hamitoğullarından kalma Ulu Camii, Arkeoloji Müzesininde içinde bulunduğu Pirkulzade Medresesi, 19.yy Osmanlı Mimarisinden oluşan Mısırlılar ve Piribaşlar Evleri, Saat Kulesi il merkezinde görülmeye değer yerlerdendir.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi nde il civarında yapılan kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir. Tahmini 60 bin civarı antik esere sahiptir. Müze Anadolunun gezilmeye değer yerlerinden birtanesidir. Müzenin kendiside tarihi eser değerindedir. Burdur a gelipte bu müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz.

Saat Kulesi

Burdur un Orjinal Saat kulesi tüm zarefeti ve güzelliğiyle büyüleyen yapısı 19. yy. da Burdur lu olan Konya valisi Tevfik Paşa tarafından yaptırılmıştır. 25 mt. yüksekliğinde olan yapının üzerinde saat başı çalan analog bir saati varmış ancak 1914 yılındaki depremde yıkılan kule 1936 da yeniden inşa edilmiştir.

İnsuyu Mağarası

Burası Türkiyenin ilk turizme açılan mağaralarındandır. 8350 mt.lik uzunluğuyla Türkiyenin en uzun mağarasıdır. Burdur Seviyeli Sohbet Odaları da bulunan bu mağara karstik kayaların zamanla erimesiyle oluşturduğu odacıklar sayesinde tam bir yeraltı sarayı gibidir.

Susuz Kervansarayı ve İncir Han

Bucak a 10 km mesafedeki Susuz köyünde bulunan Susuz Kervansaray Anadolu Selçuklu Sultanı II. Giyaseddin Keyhüsrev zamanından kalma bir eserdir. Tarihi yapının bir kısmı günümüze kadar ulaşsada mukarnaslı taç kapısı hala ayaktadır. Bucak a bağlı ve aynı ilçeye 6 km uzaklıkta bulunan başka bir tarihi eser ise İncir Han dır. II. Giyaseddin Keyhüsrev tarafından 13. yy. da yaptırılmıştır. Ahır kısmı ayakta kalan han ın en dikkat çekici kısmı ise istiridye kabuğundan yapılma kapısıdır.

Evet arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna geldik dilerim makalemizi okumaktan keyif almışsınızdır. Ayrıca sizleride sitemizde eğlenceli ve Ücretsiz Sohbet etmek için aramıza bekliyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (4 Yorum)


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.