Çanakkale Sohbet Odaları

AkMaN     03-04-20     Sohbet Odaları     Çanakkale Sohbet Odaları     321 Defa Okundu

Çanakkale Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere Çanakkale ve Çanakkale Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Çanakkale Sohbet Odaları
Çanakkale Sohbet Odaları

İlimizden kısaca bahsedecek olursak Kuzeybatı Anadoluda yeralan boğazın kendi adıyla anılan bir şehrimizdir. Nüfusu 136.484 kişi olan şehrimizin yüzölçümü 1016 km² dir. Stratejik konum açısından önemli illerimizden birisidir. Tarihi yerler açısından önemli bir rol alan ilimizin gezilecek ve görülecek yerlerinden bazıları ise ; Aynalı Çarşı, Çanakkale Deniz Müzesi, Truva Atı, Seramik Müzesi, Gelibolu Yarım Adası Tarihi Milli Parkı dır.

Tarihi ve Turistik Yerleri

Tarihi yerler açısından önemli bir rol alan ilimizin gezilecek ve görülecek yerlerinden bazıları ise ; Aynalı Çarşı, Çanakkale Deniz Müzesi, Truva Atı, Seramik Müzesi, Gelibolu Yarım Adası Tarihi Milli Parkı dır.

Aynalı Çarşı

Çanakkale türküsündede adından bahsedilen Aynalı Çarşı şehrimizin simgelerinden birisidir. 1890 yılında inşa edilen çarşı Gelibolu Savaşında yıkılmıştır. 1967 yılında yeniden restore edilip bugünkü halini almıştır. Çarşıya ismini veren rivayetler arasında en sık duyulanlarından ilki ise at gözlüklerine Ayna adı verilir ve bu çarşıda at gözlüğü satılırmış bu yüzden aynalı çarşı deniyormuş diğer bir rivayete göre ise girişinde iki tarafında bulunan aynalardan dolayı bu ismi aldığıdır. Her ne kadar Kapalı Çarşı gibi büyük olmasada buram buram tarih kokan Aynalı Çarşıyı ziyaret etmenizi öneririz.

Çanakkale Deniz Müzesi

İlimizin görülmeye değer yerlerinden birisi de Deniz Müzesidir. Osmanlı Donanmasından kalma Nusret Mayın Gemisini burada görebilirsiniz. Müzenin içinde bulunan diğer bir eser ise 1462 yılında yapılan Çimenlik Kalesi dir.

Truva Atı

Efsaneye göre Truvalı paris Sparta kralının karısını kaçırır ve aralarında bir husumet doğar. Yıllarca süren savaş neticesinde Parisin en iyi savaşçısını ok ile öldürmesiyle sonuçlanır. Spartalılar hediye olarak Truvaya tahta bir at hediye ederler şehrin kapıları açan Truvalılar atı içeri alırlar atın içindeki spartalı askerler gece atın içinden çıkarlar ve herkesi öldürerek Truvayı düşürürler. Çanakkale Kordonda sergilenen bu atı gittiğinizde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Seramik Müzesi

Çanakkale nin eserlerinden biriside Seramik Müzesidir önceden hamam olarak kullanılan bu eser Seramiklerin geçmişten günümüze gelişimini bize çok iyi anlattı diyebiliriz.

Evet Arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleride güzel sohbetlerin mekanına Ücretsiz Sohbet ve Seviyeli Sohbet in sıcakkanlı ve hoşsohbetlerin olduğu odalarımıza bekliyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Çanakkale … yokluğun zenginliği kör ettiği . Kurşunu biten askerin vücudunu siper ettiği . 13-14-15 yaşında şehitlerin olduğu… sancağını şehit olurken Bile yere düşürmediği.. her ayak bastığımda içimde fırtınanın kopdugu gözümden yaş akdıgı grur ve onur verici atalarımıza minnettarım… mekanları cennet olsun…


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.