Çankırı Sohbet Odaları

AkMaN     06-04-20     Sohbet Odaları     Çankırı Sohbet Odaları     266 Defa Okundu

Çankırı Sohbet Odaları

Çankırı-Sohbet-Odaları
Çankırı-Sohbet-Odaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Çankırı ve Çankırı Sohbet Odaları nı tanıtacağız.

Çankırı ilimizin nüfusu 195.789 yüzölçümü ise 7.490 km2 dir. İç Anadolu Bölgesinin en kuzeyinde yer alan ilimize komşu olan illerimiz ise Kastamonu, Çorum, Kırıkkale, Ankara, Bolu ve Karabük tür. Belli Başlı gezilecek ve görülecek yerleri arasında ; Tuz Mağarası, Çankırı Müzesi, Sakaeli Kaya Mezarları, İndağı Kaya Mezarları, Ilgaz Kayak Merkezi, Alpsarı Göleti dir.

Tuz Mağarası

Şehir merkezine 20 km olan Tuz mağarası hititler döneminden beridir işletildiği düşünülen tuz yatakları Türkiyenin en büyük tuz rezervine sahiptir. Turizm açısından önemli bir rolu olan Tuz mağarası 100 hektarlık bir alana sahiptir. Mağara astım hastaları için şifa kaynağıdır.

Çankırı Müzesi

Tarihi eser değeri bulunan 3 eserin bulunarak Halkevi Bahçesine getirilmesiyle Çankırı Müzesi nin temelleri atılmıştır. Sonrasında ise 116 parçalık antik eserin Halkevi Bahçesinin alt katında sergilenmeye başlanmasıyla Müze olarak faaliyete geçmiştir. 1976 yılında Halkevi nin yıkılmasıyla 100. yıl Kültür Merkezi nin 2. katına taşınarak 1981 yılında tekrar faaliyete başlamıştır. Müze içerisinde 16211 sikke, 20021 adet envanterlik eser, 3052 adet fosil buluntusu yeralır.

Sakaeli Kaya Mezarları

Çankırı nın Ortaeli ilçesine bağlı Sakaeli Köyünde bulunan mezarlar Roma ve Bizans dönemlerine aittir.

İndağı Kaya Mezarları

Ilgaz ilçesine bağlı İnköyü nün batısında ve Çankırı Ilgaz yolu üzerinde bulunan mağaralar, kaya mezarları yada kaya kilisesi olarak düşünülen ilgi çekici bir yerdir. Helenistik döneme ait oldukları tahmin edilmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı arasında bulunan Ilgaz dağında bulunan Kayak merkezi Ilgaz Milli Parkı İçerisinde yer alır. Aralık ve Nisan aylarında faaliyettedir. Merkezi, telesiyej ve pistleri Kastamonu il sınırları içindedir. Yaz aylarında harika bir manzaraya sahiptir ve manzarası görülmeye değerdir.

Alpsarı Göleti

Çankırıya 22 km uzaklıktaki Alpsarı Göleti 227.000 metrekarelik alanıyla bölgenin en büyük göleti konumundadır. Göletin bitki örtüsü ve ağaçlık olması insanların stres atabileceği piknik yapabileceği ve dinlenebileceği biryer haline getirmiştir.

Bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleride keyifli ve Seviyeli Sohbet için aramıza bekliyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (4 Yorum)

    Emegine saglik harika bir yazi olmus

    iyiymiş.. gitmedigim nadir yerlerden bir yer.. bunuda listeye alırlarda bu vesile ile görmüş oluruz… kalemine saglık olsun akman ..

    Emeğine kalemine saglik ola abi süper bir anlatım olmus tbrklr

    Emeklerine saglik AkMaN abi ne akdar güzel bir sunum olmuş tebrikler..


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.