Çorum Sohbet Odaları

AkMaN     07-04-20     Sohbet Odaları     Çorum Sohbet Odaları     296 Defa Okundu

Çorum Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Çorum ve Çorum Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Çorum Sohbet Odaları
Çorum Sohbet Odaları

İç Orta Karadeniz Bölgesinde bulunan Çorum un Nüfusu 536.483 kişidir. Toprak Sanayii Makine imalatı çok gelişmiştir. Yüzölçümü ise 12.820 km² dir.

Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Çorum un belli başlı gezilecek yerleri arasında ; Hattuşa, Çorum Kalesi, Çorum Müzesi, İskilip Kalesi, Çorum Saat Kulesi, Kargı Yaylası, İskilip Kaya Mezarı, Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı, Koyun Baba Köprüsü dür.

Hattuşa

İlimizin yakınlarında bulunan antik kent hitit imparatorluğunun başkentliğini yapmış tarihi bir kalıntı şehirdir. Günümüzde Boğazköy adı verilen antik kent M.Ö. 13. ve 17. yy larda başkent özelliğini taşımaktaydı. Charles Texier tarafından 1834 yılında ilk kazı çalışmaları yapılan antik kenti yine aynı isim dünyaya tanıtmıştır.

Çorum Müzesi

Müzeleri ve tarihi seviyorsanız Çorum Müzesini gezip görmenizi tavsiye ederiz. Bu müzede Hattuşaş Antik kentinden çıkarılan eserler sergilenmektedir.

Çorum Kalesi

ilimizin tarihi duraklarından bir diğeri ise Çorum Kalesi dir. Yüzlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Çorum ve Kandibar Kalelerini gezip görmenizi tavsiye ediyoruz.

İskilip Kalesi

İlimize bağlı ve bu ilçe merkezinin adıdır. Osmanlı döneminde Kanuni sonrası tarihi kaynaklarda adı Esculape (Eskülap)  olarak geçmektedir.

Çorum Saat Kulesi

Çorum ilimizin merkezinde yer almaktadır. Şehrin önemli simgelerinden olan saat kulesi II. Sultan Abdulhamitin muhafız komutanı Hasan Paşanın Çorum ilimize ve oradaki halka bir hediyesidir.

Çorum Ulu Camii

İlimizin Osmancık Caddesinde bulunmaktadır. Yapılış tarihi bilinmeyen camii yi Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubatın kölesi Hayrettin Hazır tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Kargı Yaylası

Sonradan yaptırılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde yetiştirilen alabalıkları ve bitki örtüsüyle tam bir doğa harikasıdır. Konum olarak İstanbul un Doğu Karadenize bağlayan yol üzerinde 12 km içeride bulunan Kargı ilçesinin 8 km kuzeydoğu yönüne gidildiğinde Kargı Yaylasına ulaşımı mümkündür.

İskilip Kaya Mezarları

Adınıda aldığı İskilip in merkezinde bulunan Osmanlı döneminden kalma 100 mt. yükseklikte doğal bir kaya üzerine yapılmış bir kalenin Güney ve Güneydoğu eteğine inşaa edilmiş Roma dönemine ait mezarlar bulunmaktadır.Güneydoğusunda bulunan mezarın dikdörtgen girişi bulunmaktadır.

Laçin Kapılı Kaya Anıtsal Mezarları

Komutan İkezios’a ait olduğu bilinen Kaya mezarları M.Ö. II. YY. da yaptırıldığı bilinmektedir. İlimizin 27 km kuzeyinde bulunan Kırkdilim mevkiinde sarp ve akarsu tarafından aşınmayla derin vadilerin oluşturduğu kuzeye doğru uzanan bir kaya bloğunun burun kısmında yeralmaktadır.

Bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleri Seviyeli Sohbet in tek adresine davet ediyorum hayırlı günler ve iyi kandiller diliyorum.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Emegine kalemine sağlık olsun Akman abi👏👏👏👏👏


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.