Diyarbakır Sohbet Odaları

AkMaN     09-04-20     Sohbet Odaları     Diyarbakır Sohbet Odaları     613 Defa Okundu

Diyarbakır Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere Diyarbakır ve Diyarbakır Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Diyarbakır Sohbet Odaları
Diyarbakır Sohbet Odaları

Türkiyenin en kalabalık 12. ilidir. Nüfusu 1.756.353 olan Diyarbakır Seviyeli Sohbet Odaları nın yüzölçümü ise 15.272 km²’dir.

Tarihi ve Turistik Yerleri

İlimizin merkezi 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Diyarbakır ın belli başlı tarihi ve turistik yerleri arasında; Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Malabadi Köprüsü, Deliller Han, Ulu Camii, Asur Kalesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi dir.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri

Dicle Nehrinin Kıyısında yükselen bazalt platonun doğu kıyısındaki düzlükte yeralan Diyarbakır Kalesi kentin ilk kurulduğu iç kale ve dış kaleden oluşur. Uzunluğu 5 km olan kalenin çok sayıda kulesi bulunmaktadır. bölgede bulunan küçük kale M.Ö. 3700-3500 yılları arasında Hurri-Mitanilar tarafından yapılmıştır. M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Constantius tarafından yeniden onarılmıştır. İkinci kalenin tekrar genişletilmesi 1524-1526 yılları arasında Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Hevsel Bahçeleri ise 30 dan fazla uygarlığa ev sahipliği yapmış ve 8.000 yıl bahçe olarak kalmıştır. Tarımsal değerinin yanı sıra tarihi bir yerede sahiptir.

Malabadi Köprüsü

İlimizin Silvan ilçesi yakınlarında bulunur. Artuklara ait bir eserdir. Köprü dünyadaki taş kemerli köprüler arasında en geniş olanıdır. Köprünün üzerinde bulunan aslan, güneş ve insan figürleriyle en özgün köprü örneklerinden birisidir.

Deliller Han

Diyarbakır Kaliteli Sohbet Odaları n Gazi Caddesi üzerinde Mardinkapıda bulunan han ilin en büyük hanlarındandır. Hüsrev Paşa Hanı adıylada anılan han 1527 yılında inşa edilmiştir. Deliller Hanı denilmesinin sebebi ise Hicaza giden hacı adaylarına rehberlik edecek Delillerin (Rehberlerin) burada toplanmasıdır.

Ulu Camii

Roma Dönemine ait bu eser Hz. Ömer Döneminde Diyarbakıra hakim olan müslüman arapların bir kiliseyi camii ye çevirmesiyle olmuştur. Camii nin duvarları farklı uygarlıkların izlerini barındırır. Ulu Camii İslam Dininin 5 Harem-i Şerfi olarak kabul görmektedir.

Asur Kalesi

İlimizin Eğil İlçesinde bulunan ve tahmini olarak Asurlular tarafından yapılan bir kaledir. Geniş bir alana inşa edilen kale o dönemlerde sığınak ve depo olarak kullanılmaktaydı. Kalenin altında günümüzde keşfedilen 4 adet tünel bulunmaktadır. Bu tüneller askerlerin ve halkın zor zamanlarında kaçış kullandığı tahmin edilmektedir.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakırlı şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı nın evinin müzeye çevrilmesiyle oluşmuştur. Diyarbakır il merkezinde bulunmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı nın çocukluk yıllarının ve gençlik yıllarının bir kısmının geçtiği bu ev Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından alınarak restore edilmiş ve Cumhuriyetin 50 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleri Ücretsiz Sohbet Odaları na keyifli ve eğlenceli bir sohbet e ve sıcacık dostluklara yelken açmaya davet ediyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Emeğinize yüreğinize sağlık olsun cok açıklayıcı bir çalışma olmuş 👏👏👏👏


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.