Elazığ Chat Odaları

AkMaN     06-10-20     Sohbet Odaları     Elazığ Chat Odaları     664 Defa Okundu

Elazığ Chat Odaları

Bugün sizlere Elazığ Ücretsiz Sohbet Odaları ve Elazığ Chat Odaları ndan bahsedeceğiz. Umarım makalemizi beğenirsiniz ve yeterli bilgiye sahip olursunuz.

Elazığ Chat Odaları
Elazığ Chat Odaları

Türkiyenin en kalabalık ili olan Elazığ Kaliteli Sohbet nüfus sıralaması bakımından 37. sıradadır. İlimizin nüfusu 439.687 dir. İlimizin yüzölçümü ise 8.455 km² dir. İlimiz batı ve güney bölgelerinden Güneydoğu Torosların batı uzantıları ile çevrilidir. Batısında ise Hasan, Bulutlu, Karga ve Kamışlık Dağları yer almaktadır.

Geçim Kaynakları

Tarım

Elazığ Chat Odaları nın geçim kaynaklarının % 30 u sanayi % 10 u ticaret % 25 i ise tarım dan elde edilmektedir. Tarım dan elde edilen belli başlı ürünler şunlardır ; buğday, arpa, pirin, şekerpancarı, tütün, fasulye, nohut, mercimek, fiğ, burçak, soğan, sarımsak, pamuk, üzüm, elma, armut, kayısı, ceviz, badem, dut tur.

Hayvancılık

Hayvancılığa elverişli olan ilimizin geniş mera ve çayırları bulunmaktadır. Karacadağ gibi yaylaları hayvancılığa çok müsaittir. İl genelinde Koyun, Kıl Keçisi, Sığır, At, Katır ve bunların yanında Arı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Sanayicilik

Elazığ ilimiz madenleri bakımından zengindir ve Türkiye nin en büyük hidroelektrik santralinin bulunduğu illerimizdendir. İrili ufaklı 1200 iş kolu vardır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde sanayicilik açısından önemli rol oynayan ilimiz Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla birlikte fabrika sayısı hızla artış göstermiştir. 49 fabrikalık sanayi bölgesinde 20 fabrikanın inşaatı tamamlanarak faaliyete geçmiştir. Un, deri, şeker, çimento, pamukyağı, pamuk ipliği, kiremit, yün, süt, yem, azot, süper fosfat, kireç, plastik boru, tüpgaz îmâlâtı ve dolum, kâğıt, tekstil, meşrubat, matbaacılık, mermer, ayçiçek yağı, ayakkabı, mobilya, sabun, tıbbî malzeme fabrikaları başlıca büyük sanâyi kuruluşlardır.

Tarihi ve Turistik Yerleri

Doğu Anadolu bölgesinin dördüncü büyük ili olan Elazığ Kaliteli Sohbet Odaları nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden tarihi ve turistik gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Bunlardan başlıcaları; Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Harput Kalesi, Harput Ulu Camii, Elazığ Kayak Merkezi / Hazarbaba Kayak Merkezi dir.

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müzede Keban ve Karakaya Baraj çalışmalarında milattan önceki döneme ait çıkarılan eserler bulunmaktadır. Müzede; Sikke Salonu, Halı ve Kilim Galerisi ve Etnografya olarak üç bölüm bulunmaktadır. 15, 238 adet arkeolojik eserin bulunduğu müzede 5,310 adet etnografik, 10,887 adet sikke ve toplamda 31,435 adet eser yer almaktadır.

Harput Kalesi

Urartular tarafından M.Ö. 8.yy. da inşaa edildiği tahmin edilmektedir. Harput Kalesi konumu açısından tüm şehri görebileceğiniz yerlerdendir.

Harput Ulu Camii

Harput Ulu Camii nin 1156-1157 tarihleri arasında Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılmıştır. Anadolunun en eski camiileri arasında yer almaktadır. Günümüzde hala ibadete açık olan camii iç avlu, son cemaat yeri ve iç camii olarak üç kısımdan ibarettir.

Elazığ Kayak Merkezi / Hazarbaba Kayak Merkezi

İlimizin 2347 mt. yüksekliğindeki Hazarbaba Dağında bulunmaktadır. Hazarbaba Kayak Merkezi 1850 m rakımla muhteşem bir kış turizmi merkezidir. Elazığ Kayak Merkezi kış sporuna uygun ve modern pisti ve cafe gibi harika imkanlarıyla sizleri beklemektedir.

Sizler için Elazığ Seviyeli Sohbet Odaları nı tanıtmaya çalıştık umarım makalemizi beğenmişsinizdir ha unutmadan sizleride eşsiz Sohbet lerin ve arkadaşlıkların dostlukların bulunduğu Ücretsiz Sohbet Odaları mıza bekliyoruz ve Hayırlı Günler Diliyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (6 Yorum)

  Emeginize saglik olsun keyifli bir makaleydi…

  Emeginize sağlik.

  Türkiye’nin her il ayrı güzel olduğu gibi Elazığ da ayrı güzel güzel bir anlatım olmuş emeğine klavyene sağlık.

  Bu güzel makale de emeği göznuru geçen herkese teşekkürler çok güzel hazırlanmış emek verilmiş tekrar teşekkür ederim..

  Elâzığ ilimizin bilinnmeyen yonlerini tanımak ne kadar keyifliydi emeğine saglik

  Emeğinize teşekkür ederiz…


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.