Erzurum Sohbet Odaları

AkMaN     18-10-20     Sohbet Odaları     Erzurum Sohbet Odaları     672 Defa Okundu

Erzurum Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Erzurum Kaliteli Chat ve Erzurum Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz.

Erzurum Sohbet Odaları
Erzurum Sohbet Odaları

Coğrafi Konumu, Yerşekilleri ve Nüfusu

Anadolu da deniz seviyesinden 1960 metre yükseklikte tek büyük yerleşim yeri olan Erzurum ilimiz yüksek bir yaylanın güneybatı bölümünde yer almaktadır. Yerleşme alanı yer yer 2000 metreye kadar yükselen bir ovada bulanan ilimiz güneyde Palandöken dağları ile çevrilmiştir bu sebeple Türkiye nin en şiddetli iklimi bu bölgede hüküm sürmektedir.

Yüzölçümü 25.355 km2 dir. ilimizin nüfusu ise tahmini verilere göre 762.230 dur.

Tarihi ve Turistik Yerleri

Erzurum ilimiz tarihi ve turistik açıdanda pek çok zengin eserlerle donatılmıştır. Bu eserlerden belli başlı olanları ise şunlardır; Erzurum Kalesi, Hasankale, İspir Kalesi, Rüstem Paşa Kervansarayı, Aziziye Tabyaları, Bakırcı Camii, Caferiye Camii, İbrahim Paşa Camii, Kurşunlu Camii, Lalapaşa Camii, Erzurum Ulu C amii, Öşvank Kilisesi, Oltu Rus Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Çobandere Köprüsü dür şimdi gelin bu eserlerin bir kısmını sizlerle birlikte tanıyalım.

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi nin yapılış tarihi kesin olmamakla birlikte M.Ö. 1000 li yıllara dayanmaktadır. Kalenin günümüze ulaşan hali 415 yılında Bizans İmparatorluğu tarafından yapılmıştır. Osmanlı Döneminde farklı eklemeler yapılan kale Erzurum için kültürel ve tarihi açıdan önemli bir eserdir.

Hasankale

1339 yılında İlhanlı Emin Hacı Toğay ın oğu Hasan Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemin en stratejik konumda olan kalelerinden birisidir. İç kale ve Dış kale olarak iki ayrı bölümden oluşur.

İspir Kalesi

12. yy. da İspir ilçesinde yaşayan İlhanlılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. 16. yy.da Kanuni Sultan Süleyman tarafından tadilat yaptırılıp ilçeyi korumak ve savunmak için kullanılmaya devam edilmiştir.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Erzurum Ücretsiz Sohbet Odaları ilimizde bulunan bir diğer önemli eserdir. İçerisinde Oltu taşı, Rus taşı gibi el işçiliği yapılan atölyeler bulunmaktadır. İçerisi yaz aylarında çok serin ve kış aylarında ise oldukça sıcaktır.

Aziziye Tabyaları

Nene Hatunun mezarının bulunduğu ve onun kahramanlıklarının yaşandığı ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Bakırcı Camii

Erzurum Seviyeli Sohbet Odaları ilimizin bir diğer önemli eserlerinden ve aynı zamanda Camii lerinden birisidir. İlimizin en ünlü bakırcılarından Hacı Mustafa nın vasiyeti üzerine yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılan Camii girişinde 1720 tarihli kitabe yer alırken minaresi kırmızı kember taşından yapılmışyır.

Bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleride Ücretsiz Sohbet Odaları mıza davet ediyor ve Kaliteli ve Seviyeli Sohbet in zevkini yaşarken radyomuzda seçkin yayıncılarımız ile birlikte harika müzikler eşliğinde eğleneceğinizi düşünüyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Emeğine saglik Erzurum gerçekten görülmesi gereken bir ilimiz.Basarilarin devamini dilerim.


SevgiLimani.Net

Kendinizi yalnız hissettiğinizde sohbet edebileceğiniz birilerini aradığınızda imdadınıza yetişecek olan sohbet sitesi.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2019 SevgiLimani.Net - Tüm hakları saklıdır.